EVROPSKA VAS – projekt na OŠ Lesično

Tudi letos naša šola sodeluje v projektu Evropska vas, v katerem bomo raziskovali skandinavsko državo – Švedsko.

Rezultat projekta in nastale izdelke bomo predstavili v tednu dneva Evrope, ki poteka na Krekovem trgu v Celju.

Švedska leži v severni Evropi v osrednjem delu Skandinavskega polotoka. Njeno uradno ime je Kraljevina Švedska, saj je parlamentarna monarhija. Ime je bržkone dobila po ljudstvu Svear. Ima bogato zgodovino in raznolike pokrajine, kar privabi turiste tudi v malo hladnejše kraje. Zrak in voda so kristalno čisti, prevozi odlični, državljani prijazni.  S širnimi gozdovi, otoki, velikimi jezeri in rekami je dežela pravi raj za turiste in domačine.

Švedsko pokrajino so zgladili ledeniki v ledenih dobah.

Vsekakor ne moremo mimo glavnega mesta, Stockholma, ki mu nekateri porečejo tudi Severne Benetke. Rdeče in rumene hiše so vidne daleč naokoli. Prestolnica je ena najbolj zelenih na svetu in bila leta 2010 proglašena za prvo Evropsko zeleno prestolnico.

Kraljeva palača sodi med največje naseljene zgradbe na svetu.

Ljubitelji Alfreda Nobela vsekakor ne bodo izpustili obisk njegovega muzeja.

Z mestom je povezana tudi Astrid Lindgren in njena Pika Nogavička, ki je prevzela švedski svet risank  ter glasbena skupina ABBA.

Ljubitelji umetnosti pa bodo vsekakor čas namenili obiskom galerij, muzejev, ogledu čudovitih zgradb, ki segajo daleč v preteklost.

Država z bogato zgodovinsko dediščino bo privabila vsakega nadobudnega popotnika.

Gaja Cerar, 8. razred

(Skupno 348 obiskov, današnjih obiskov 1)